RSS feed for Oma

Oma has written 11 reviews for films rated ★★ .

  • Anthropoid

    Anthropoid

    ★★

    Another horror-story about German brutality.
    I am again horrified and depressed.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

    I loved the first Star-war movie.
    This one: Not my thing. I found it boring.

  • Trolls

    Trolls

    ★★

    A so-so animated feature.
    ok for kids.

  • I Smile Back

    I Smile Back

    ★★

    Manic-Depressive Disorder.
    A devastating disease also on the family.

  • Time Out of Mind

    Time Out of Mind

    ★★

    Richard Gere as a homeless person in N.Y.
    Somewhat pathetic.

  • The Peanuts Movie

    The Peanuts Movie

    ★★

    This was not my most favorite animation movie.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★

    Typical Tarantino movie: Cruelty, blood, guts and total disrespect for human life. And where is the humor that was in Pulp Fiction ?
    Also he sure likes to hear himself talk.

  • Black Mass

    Black Mass

    ★★

    Gangster movie about Bulger.
    Not my kind of movie, but enjoyed Jonny Depp's performance.

  • Beasts of No Nation

    Beasts of No Nation

    ★★

    This movie shows how to create little monsters: Teaching them brutality.

    This place in Africa is NOT a place to visit.

  • The Diary of a Teenage Girl

    The Diary of a Teenage Girl

    ★★

    This movie shows how a teenage girl without a good role-model can
    easily ruin her life. Teenagers are confused when it comes to sexuality.
    Also watch out for guys who only think about themselves.
    A disturbing movie.

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★

    This of course is a guy-movie. Lots of action and Tom Cruise did his own stunts. Good job Tom.