RSS feed for Oma

Oma has written 15 reviews for films rated ★★★½ .

  • Loving

    Loving

    ★★★½

    Interracial marriage in Virginia in the 1050s.
    True story, the case of the "Lovings" came to the supreme court.
    A bad piece of history of the U.S.

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★½

    Explosion of the oil rig in 2010 in the gulf of Mexico.
    11 men died and this was the worst ever environmental disaster
    in the U.S.

  • Moana

    Moana

    ★★★½

    Very cute. Disney movie about the South Sea islands and their inhabitants and their relationship with the sea.

  • Lion

    Lion

    ★★★½

    I much preferred the first part of the movie showing when the kid got lost and his journey of survival.
    The kid did a great job.

  • Elle

    Elle

    ★★★½

    It is amazing how some people have absurd and crazy sexual drives.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★½

    A tale of revenge.
    Watch out about the choices you make in life..
    Love and cruelty well portrayed .

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★½

    I sure had problems understanding their Irish lingo.
    Fun, young musical talents.

  • Amanda Knox

    Amanda Knox

    ★★★½

    What a nightmare for Amanda Knox from Seattle.
    Accused in Italy of murder and spending years fighting
    for her freedom.

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation

    ★★★½

    Slavery.
    How cruel this world is.......

  • 45 Years

    45 Years

    ★★★½

    How very sad.
    One should never live in the past.

  • Son of Saul

    Son of Saul

    ★★★½

    Another NAZI-horror-story. This one in Hungary.
    I don't know if I can stand anymore.

  • Mad Max

    Mad Max

    ★★★½

    I don't know what to think about this movie.
    Who thinks up stuff like that?
    Totally weird, but well done.