RSS feed for Oma

Oma has written 17 reviews for films rated ★★★ .

  • The Witch

    The Witch

    ★★★

    Insanity, religious fanaticism, and superstition is catching in this movie.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★

    This Japanese animated movie about two teenagers switching bodies .
    But they also are living at different times. Interesting.

  • Pawn Sacrifice

    Pawn Sacrifice

    ★★★

    This guy really had a nasty personality...

  • Experimenter

    Experimenter

    ★★★

    My rule is : Rules are meant to be broken.
    I learned that a long time ago in the 1940s in Germany.

  • Heneral Luna

    Heneral Luna

    ★★★

    Interesting Philippine History. Ambition and excessive patriotism killed General Luna.

  • Irrational Man

    Irrational Man

    ★★★

    This guy got a real high by committing murder.
    And the girl was a bit stupid not to think that he would do it again.

  • Tangerine

    Tangerine

    ★★★

    What a horrible way of life. Rather interesting, but disgusting.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★

    He sure had a complicated personality.
    P.S: I love my I-Mac!

  • 99 Homes

    99 Homes

    ★★★

    So many greedy crooks in this world.
    And you wonder why there are so many homeless people….

  • The Good Dinosaur

    The Good Dinosaur

    ★★★

    Very cute, especially the little human creature.

  • Infinitely Polar Bear

    Infinitely Polar Bear

    ★★★

    Nice movie about a father with bi-polar disorder.
    I like it because it showed his big heart.

  • Truth

    Truth

    ★★★

    Another horror-story about G.W.Bush.
    That is some stressful job to b a reporter for 60 minutes...