RSS feed for Oma

Oma has written 26 reviews for films rated ★★★★ .

  • Florence Foster Jenkins

    Florence Foster Jenkins

    ★★★★

    It certainly is a great achievement to be able to sing at Carnegy Hall
    without any talent what so ever. Great performance by Meryl Streep.
    Very funny.

  • The Girl on the Train

    The Girl on the Train

    ★★★★

    Frightening how a person you think you know can turn into a
    killing monster.

  • I, Daniel Blake

    I, Daniel Blake

    ★★★★

    Forced, cruel rules and regulations by the government causing extreme stress and poverty instead of helping its citizens.

  • The Founder

    The Founder

    ★★★★

    Interesting story about the McDonald hamburger joints, their founders and Ray Knox the advertising genius who managed to make the company into a world-wide phenomenon.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    I ended up liking this musical-movie.
    It's about a bitter-sweet love-affair.
    By following their professional dreams they lost each other.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★

    What fantasy -- like a kaleidoscope or an Escher drawing.
    Also: Death is good because it gives life meaning.
    And: You always have to pay your bills in the end.

  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    ★★★★

    Such brutality and misery, but that is what war is all about.
    Very heart-warming that there is actually a guy super brave who
    refused to kill. To be a medic is the thing to do, not to run off to Canada.

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★

    Cute Japanese animation all about story-telling, imagination, love and
    courage.

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

    I think every boy should spend a month in the wilderness with a cranky
    old lovable guy (mentor).

  • The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets

    ★★★★

    Lovely animated movie about the different personalities and
    problems of different pets.

    Everybody should go and adopt a pet after seeing this movie.

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★★

    So the bad guys (bank robbers) aren't all bad.
    The bad brother actually sacrificed himself for his little brother.
    Jeff Bridges was great playing the determined old cop.

  • Café Society

    Café Society

    ★★★★

    Typical Woody Allen movie. Great catalog.
    So everybody ends up unhappy in the wrong
    relationship.