Sort by

Omar has logged 507 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fossil

The Fossil

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
27
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black River

Black River

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Goyokin

Goyokin

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
16
Skhizein

Skhizein

2008
×
Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Guns

The Guns

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★½
Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★
Edit this entry  
09
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Land Is Mine

This Land Is Mine

2012
×
Edit this entry  
08
Melodies of a White Night

Melodies of a White Night

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
04
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
Edit this entry  
03
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry