Sort by

Omar has logged 37 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
30
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hole

The Hole

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Youth of the Son

Youth of the Son

1952
×
Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Edit this entry