RSS feed for Omar

Omar has watched 54 films released in the 1980s.

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • Looking for Langston

    ★★

  • Knick Knack

    ★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★½

  • The Thin Blue Line

    ★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★½

  • Alice

    ★★★★

  • Tin Toy

    ★★

  • Akira

    ★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★

  • Red's Dream

    ★★½

  • RoboCop

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • The Name of the Rose

    ★★★½

  • Luxo Jr.

    ★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Brazil

    ★★★★

  • The Adventures of André and Wally B.

    ★★½

  • Dune

    ★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • The Toxic Avenger

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Angst

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Possession

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★

  • Excalibur

    ★★

  • Scanners

    ★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Inferno

    ★★½