RSS feed for Omar
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rabid

Rabid

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Idiots

The Idiots

1998
×
Edit this entry  
24
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Faust

Faust

1926
×
★★★
Edit this entry  
22
Rebellion for Love

Rebellion for Love

2019
×
Edit this entry  
22
El Héroe

El Héroe

1994
×
Edit this entry  
22
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★½
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
Slither

Slither

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry