Omar has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★
Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Olimpia

Olimpia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry