RSS feed for Mark

Mark has logged 61 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
22
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Lions for Lambs

Lions for Lambs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Weird Science

Weird Science

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snatched

Snatched

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
20
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
16
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taken

Taken

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry