Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
JJ+E

JJ+E

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
15
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
My Name Is Khan

My Name Is Khan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The African Doctor

The African Doctor

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Edit this entry  
14
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Edit this entry  
13
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Citadel

Citadel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Ground Beneath My Feet

The Ground Beneath My Feet

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Detachment

Detachment

2011
×
★★
Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Beats

Beats

2019
×
★★★
Edit this entry