Omar has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Confessions of a Brazilian Call Girl

Confessions of a Brazilian Call Girl

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mirage

Mirage

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Andy

Andy

2017
×
Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Across Grace Alley

Across Grace Alley

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★½
Edit this entry