• Purple Hearts

    ★★★

  • Along for the Ride

    ★★★½

  • Cheaper by the Dozen

    ★★★

  • Through My Window

    ★★

  • The Kissing Booth 3

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Life in a Year

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • The Life Ahead

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Tudo Bem

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Antebellum

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ★★

  • Query

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Thing About Harry

    ★★★★

  • The Photograph

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★½

  • Cats

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Moffie

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Ma

    ★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Swallow

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★★½

  • After

  • Five Feet Apart

    ★★★½

  • Us

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Divine Love

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • My Dead Ones

    ★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Nappily Ever After

    ★★★½

  • Green Book

    ★½