RSS feed for matheus
  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★★

    cynthia erivo 🗣🗣🗣🗣

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★★

    i'm in a whirlwind of feelings with this film and i only have one thing to say : concept, acclaim and cohesion .

  • Waves

    Waves

    ★★★

    absolutely everything in this movie charmed me. camera, photography (SENSATIONAL), the actors and even the characters but the story did not captivate me much and i confess that I expected much more of the script. however i was able to capture and receive with open arms the message they tried to pass on.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    i wasn't ready but I'm completely served..... grace looked and literally laughed in the devil's face

  • Corpus Christi

    Corpus Christi

    ★★★★★

    never even crossed my mind that i would wish to perform all possible sins with a false priest to this day

  • Widows

    Widows

    ★★★½

    viola davis 🤜🏿🤛🏿 cynhtia erivo 🤜🏿🤛🏿 daniel kaluuya

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    in this house we will be devotees of willem dafoe and robert pattinson for all the ever

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    remark: benedict cumberbatch as colonel was so hot

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    and greta gerwig does everything and doesn't shock anyone

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    thank you rian johson i'm completely served

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★

    ok i never repeat NEVER in all my fucking life imagined i would be completely touched and thrilled with a movie about cars/race.

    fast and furious i can hear your crying from here dear.

  • The Thing About Harry

    The Thing About Harry

    ★★★★

    gay romantic cliché >>>>>>> romantic cliché