Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bergen

Bergen

2022
×
Edit this entry  
05
The Butterfly's Dream

The Butterfly's Dream

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Source Code

Source Code

2011
×
Edit this entry  
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You've Got Murder

You've Got Murder

2019
×
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Head-On

Head-On

2004
×
Edit this entry  
14
The Square

The Square

2013
×
Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kolpaçino: Bomba

Kolpaçino: Bomba

2011
×
Edit this entry  
13
Kolpaçino

Kolpaçino

2009
×
Edit this entry  
12
In Time

In Time

2011
×
Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry