omer7 has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kolpaçino: Bomba

Kolpaçino: Bomba

2011
×
Edit this entry  
13
Kolpaçino

Kolpaçino

2009
×
Edit this entry  
12
In Time

In Time

2011
×
Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Edit this entry  
30
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry