• Tekes Pirsei Haletterboxd

    ★★★★★

  • The Lost City

    ★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Dune

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Uterus

  • Vortex

  • Pig

    ★★★

  • Lamb

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Great Freedom

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★½

  • Saving Shuli

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • All Eyes Off Me

    ★★★

  • Predestination

    ★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • Pelé

    ★★

  • Flee

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Tony Parker: The Final Shot

    ★★

  • Best of Stand-up 2020

  • ariana grande: excuse me, i love you

    ★½

  • Rose Island

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Canvas

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • Haturnir

    ★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Rise And Fall Of Shem Tov Heavy

    ★★★★

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • New York New York

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • A Modern Farewell

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • Bert Kreischer: Hey Big Boy

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Pete Davidson: Alive from New York

    ★★

  • Onward

    ★★

  • 365 Days

    ★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★