Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tekes Pirsei Haletterboxd

Tekes Pirsei Haletterboxd

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taris

Taris

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nothing

Nothing

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saint Clara

Saint Clara

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Broken Wings

Broken Wings

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peeping Toms

Peeping Toms

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Broken Wings

Broken Wings

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry