Sort by

‮עומר‬ has logged 538 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Throne of Blood

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Throne of Blood

2002
×
Edit this entry  
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Read the review Edit this entry  
20
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ars

Ars

1959
×
Edit this entry  
17
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
Edit this entry  
17
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
17
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Struggle

The Struggle

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Prometheus

Prometheus

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry