RSS feed for omevapatel
  • The Invisible Man

    ★★

  • 1917

    ★★½

  • The Fall

    ★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Good Boys

    ★★½

  • The Day Shall Come

    ★★½

  • Bait

    ★★★½

  • Fighting with My Family

    ★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • Green Book

    ★★

  • High Life

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Bruce Lee and the Outlaw

    ★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★★

  • Buy Me a Gun

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Thunder Road

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

    ★★★★

  • Taxi

    ★★★★

  • Frank

    ★★★★½

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

    ★★★½

  • Flight

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • Room 237

    ★★

  • Le Havre

    ★★★½

  • In the Loop

    ★★★★

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★

  • Control

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Russian Ark

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Alien

    ★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Dont Look Back

    ★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★