RSS feed for omevapatel

omevapatel has written 18 reviews for films rated ★★★★ .

  • Bruce Lee and the Outlaw

    Bruce Lee and the Outlaw

    ★★★★

    I really like how the relationship between Joost and Nicu evolves throughout the film. This was a hard watch I can’t lie.

  • Taxi

    Taxi

    ★★★★

    My first Jafar Panahi film. Really enjoyed this.

  • Dont Look Back

    Dont Look Back

    ★★★★

    Bob Dylan is one cool cat. I enjoyed spending time with him.

  • Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

    Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

    ★★★★

    I want to be friends with Daryl Davis.

  • Thunder Road

    Thunder Road

    ★★★★

    whatever it is I like it

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    Thanks to marriage story I’m never getting married.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    cool lights.

  • Knife+Heart

    Knife+Heart

    ★★★★

    This film had me when the dildo turned into a knife.

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★

    That was really sad.

  • La Jetée

    La Jetée

    ★★★★

    What if they made porn like this. The world would be a better place.

  • A Woman Is a Woman

    A Woman Is a Woman

    ★★★★

    I’m still cracking up at that egg joke

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★

    Lol dude had to crawl through shit