RSS feed for Steve
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unabomber - In His Own Words

Unabomber - In His Own Words

2020
×
Edit this entry  
25
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
19
The African Queen

The African Queen

1951
×
Edit this entry  
15
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Koko: A Red Dog Story

Koko: A Red Dog Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lynch

Lynch

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry