RSS feed for Steve

Steve has logged 323 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hasher's Delirium

Hasher's Delirium

1910
×
★★½
Edit this entry  
31
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★½
Edit this entry  
31
Carl Barron: A One Ended Stick

Carl Barron: A One Ended Stick

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★½
Edit this entry  
31
Excursion to the Moon

Excursion to the Moon

1908
×
★★★
Edit this entry  
31
The Electric Hotel

The Electric Hotel

1908
×
★★★
Edit this entry  
31
The Automatic Moving Company

The Automatic Moving Company

1910
×
★★★½
Edit this entry  
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nirvana: Live at the Paramount

Nirvana: Live at the Paramount

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nirvana: Live! Tonight! Sold Out!!

Nirvana: Live! Tonight! Sold Out!!

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Artifact

Artifact

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nirvana: In Utero

Nirvana: In Utero

×
★★★½
Edit this entry  
30
Classic Albums: Nirvana - Nevermind

Classic Albums: Nirvana - Nevermind

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Sex: My British Job

Sex: My British Job

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
DMT: The Spirit Molecule

DMT: The Spirit Molecule

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Cocaine Cowboys

Cocaine Cowboys

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Biggie and Tupac

Biggie and Tupac

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
Opus III

Opus III

1924
×
Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
28
Opus II

Opus II

1921
×
Edit this entry  
28
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
Edit this entry  
28
The Metropolis Case

The Metropolis Case

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
28
Derren Brown: Behind the Mischief

Derren Brown: Behind the Mischief

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
Duet

Duet

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Dam Keeper

The Dam Keeper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Feast

Feast

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Interstellar: Nolan's Odyssey

Interstellar: Nolan's Odyssey

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Edit this entry  
26
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★
Edit this entry  
26
The King Is Dead!

The King Is Dead!

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★
Edit this entry  
25
Danny Bhoy: Subject to Change

Danny Bhoy: Subject to Change

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Down to Earth

Down to Earth

2001
×
★★½
Edit this entry  
25
Sherrybaby

Sherrybaby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Leaves of Grass

Leaves of Grass

2009
×
★★
Edit this entry