Melissa has logged 14 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Les Cousins

Les Cousins

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry