Melissa has logged 13 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Edit this entry  
25
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Bonnie Scotland

Bonnie Scotland

1935
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry