• Ocean's Eight

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Us and Them

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★★

  • Unsane

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Tully

    ★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★

  • RBG

    ★★★½

  • The Tale

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Paddington 2

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • It

    ★★

  • mother!

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Caniba

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★½

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • The Beguiled

  • 24 Frames

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Claire's Camera

    ★★★★★

  • The Rider

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★

  • Wonderstruck

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Alien: Covenant

    ★★★

  • Princess Cyd

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • The Trip to Spain

    ★★½

  • Vampire Cleanup Department

    ★★★

  • The Boss Baby

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Landline

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★½

  • Finding Kukan

    ★★★

  • Doctor Strange

    ★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • 13th

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★½

  • Sami Blood

    ★★★★

  • Sing

    ★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Queen of Katwe

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

    ★★★