RSS feed for Michael

Michael has watched 56 music films.

  • The Art of Organized Noize

    ★★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★★½

  • Pitch Perfect 2

    ★★★½

  • Aaliyah: The Princess of R&B

  • School Dance

    ½

  • Nas: Time Is Illmatic

    ★★★½

  • Pitch Perfect

    ★★★★★

  • Sparkle

    ★★★★

  • Joyful Noise

    ★½

  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

    ★★★★

  • Stomp the Yard 2: Homecoming

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Dance Flick

    ★★½

  • The Soloist

    ★★★★

  • Notorious

    ★★½

  • Cadillac Records

    ★★★★½

  • Soul Men

    ★★★★

  • Stomp the Yard

    ★★½

  • Tenacious D in The Pick of Destiny

    ★★★½

  • Idlewild

    ★★★

  • Step Up

    ★★½

  • Alicia Keys: Unplugged

    ★★★½

  • Dave Chappelle's Block Party

    ★★★★★

  • Ray

    ★★★★★

  • Beef II

    ★★★

  • Honey

    ★★★

  • Beef

    ★★★

  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

    ★★★★★

  • Drumline

    ★★★★

  • Eight Crazy Nights

    ★★★★

  • 8 Mile

    ★★★½

  • Carmen: A Hip Hopera

    ★½

  • Josie and the Pussycats

    ★★★

  • Save the Last Dance

    ★★★

  • Coyote Ugly

    ★★½

  • Little Richard

    ★★½

  • A Night at the Roxbury

    ★★★½

  • Wayne's World 2

    ★★★★

  • Sister Act 2: Back in the Habit

    ★★★★

  • What's Love Got to Do with It

    ★★★★½

  • CB4

    ★★★★★

  • Fly By Night

    ★★

  • The Bodyguard

    ★★★½

  • Sister Act

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★½

  • Rock-A-Doodle

    ★★★★½

  • The Five Heartbeats

    ★★★★★

  • Graffiti Bridge

    ★★½

  • Mo' Better Blues

    ★★★★½

  • Moonwalker

    ★★★★★

  • An American Tail

    ★★★★★

  • Purple Rain

    ★★★★★

  • Heavy Metal

    ★★★½

  • Thank God It's Friday

    ★★★★

  • Lady Sings the Blues

    ★★★½

  • White Christmas

    ★★★★