Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Female Vampire

Female Vampire

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★
Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
03
Caligula

Caligula

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★
Edit this entry  
19
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beach of the War Gods

Beach of the War Gods

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tilbury

Tilbury

1987
×
★★
Edit this entry  
21
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★
Edit this entry  
19
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Celia

Celia

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Memories Within Miss Aggie

Memories Within Miss Aggie

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Case for a Rookie Hangman

Case for a Rookie Hangman

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Conquest

Conquest

1983
×
★★★
Edit this entry