Sort by

Alice has logged 97 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Calvary

Calvary

2014
×
Edit this entry  
03
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Priceless

Priceless

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
South Pacific

South Pacific

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Eye

The Eye

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Them

Them

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Day I Saw Your Heart

The Day I Saw Your Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry