RSS feed for Adam
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
03
Clemency

Clemency

2019
×
Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2017
×
Edit this entry  
02
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ring

The Ring

2002
×
★½
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Warm December

A Warm December

1973
×
★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★
Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Edit this entry  
13
Thief

Thief

1981
×
★½
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
Edit this entry  
09
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
09
Tallulah

Tallulah

2016
×
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
06
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
Edit this entry  
03
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
19
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
Edit this entry  
18
The Train

The Train

1964
×
Edit this entry  
13
Gandhi

Gandhi

1982
×
Edit this entry  
09
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Gilda

Gilda

1946
×
Edit this entry  
08
The Lady in Question

The Lady in Question

1940
×
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
Edit this entry  
02
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
Edit this entry  
02
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
27
Riplist

Riplist

×
Edit this entry  
27
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
We Are Not Princesses

We Are Not Princesses

2018
×
Edit this entry  
27
Bei Bei

Bei Bei

2018
×
Edit this entry  
25
Shadow

Shadow

2018
×
Edit this entry  
24
Luce

Luce

2019
×
Edit this entry  
19
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
Edit this entry