alecs has logged 265 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa's Little Helper

Santa's Little Helper

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Self/less

Self/less

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mother, May I Sleep with Danger?

Mother, May I Sleep with Danger?

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
09
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Merry Matrimony

Merry Matrimony

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Now Is Good

Now Is Good

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kristy

Kristy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Sky

Big Sky

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prometheus

Prometheus

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ride

Ride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry