alecs has logged 32 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minions: Home Makeover

Minions: Home Makeover

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Banana

Banana

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minions: Orientation Day

Minions: Orientation Day

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hold Your Breath

Hold Your Breath

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The D Train

The D Train

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Aloha

Aloha

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ginger & Cinnamon

Ginger & Cinnamon

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry