2018

Ophélie Petit Ophélie Petit’s year to date

Ophélie’s highest rated films

  • Maniac

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Close-Up

    ★★★★

  • My Winnipeg

    ★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • A Life in Waves

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • House

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★½

  • Helter Skelter

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Creep

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Good Time

Jan 1

Last Film

Maniac

Dec 7

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
11 films
Thriller
6 films
Crime
6 films
Adventure
5 films
Horror
5 films
Sci Fi
5 films
Action
5 films
Documentary
5 films
Fantasy
4 films
USA
23 films
Japan
4 films
UK
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Austria
1 film
Italy
1 film
Belgium
1 film
Iran
1 film
English
24 films
Japanese
5 films
German
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
French
1 film
Hungarian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 147

Watchlist

Stars

Crew

Ophélie’s most liked review

Sorry to Bother You

★★★½

I work at a call centre, so I was quite excited for this movie before there was even a trailer out. While I'm not a telemarketer, a lot of what we see on the screen is a pretty accurate depiction of the my job. I wanted to laugh and cry…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Close-Up
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Dog's Purpose
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Logan
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Life in Waves
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2018

  • Maniac
  • Free Solo
  • Mandy
  • Akira
  • A Life in Waves
  • BlacKkKlansman
  • Sorry to Bother You
  • Game Night
  • The Ascent
  • Network
  • House
  • My Scientology Movie
  • Solo: A Star Wars Story
  • Downfall
  • Close-Up
  • Isle of Dogs
  • The Florida Project
  • Big Eyes
  • A Dog's Purpose
  • Creep
  • Shaft
  • Green Room
  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets
  • My Winnipeg
  • Helter Skelter
  • Brigsby Bear
  • Logan
  • I, Tonya
  • Paddington 2
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Good Time

Highly rated films Ophélie missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • The Favourite
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more