Sort by

OpticPotato has logged 369 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sully

Sully

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mais im Bundeshuus: le génie helvétique

Mais im Bundeshuus: le génie helvétique

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Read the review Edit this entry