Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Evelyn e Lívia

Evelyn e Lívia

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Evelyn e Lívia
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Evelyn e Lívia’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Eduardo and Monica

    Eduardo and Monica 2020

    ★★★★ Watched by Evelyn e Lívia 05 Feb 2022

    Livia: me diverti durante o filme e a identificação com as referências de brasília deixa ainda mais aconchegante. E o senhor na nossa fileira da frente fazendo comentários foi o ponto alto, sdd dele 🥺

    Evelyn: o roteiro e a fotografia estão INCRÍVEIS!! Me surpreendi positivamente com o filme. Senhorzinho da fileira da frente deixou a experiência ainda melhor, ícone acessivel 🤧🤧

  • The Visit

    The Visit 2015

    ★★★ Watched by Evelyn e Lívia 19 Sep 2021

    tyler melhor criança te amoooo

  • Cinderella

    Cinderella 2021

    ★★★ Watched by Evelyn e Lívia 11 Sep 2021

    Livia: música demais e faltou carisma nos ratos
    Evelyn: casal sem quimica e elenco sem carisma, mas da pra se divertir assistindo

  • The Secret Diary of an Exchange Student

    The Secret Diary of an Exchange Student 2021

    ★★ Watched by Evelyn e Lívia 31 Aug 2021

    mt ruim e sem pé nem cabeça a gnt riu de tao sem noção

  • Luca

    Luca 2021

    ★★★★★ Watched by Evelyn e Lívia 20 Jun 2021

    a gente amou e morreu de chorar 🥺🥺

  • Me Sinto Bem com Você

    Me Sinto Bem com Você 2021

    ★★★★ Watched by Evelyn e Lívia 23 May 2021

    Livia: gostei das tramas, me prendeu. Achei gostosinho pra um domingo a tarde
    Evelyn: gostei mt dos personagens e das histórias, lindo demais 🥺

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire 2005

    ★★★½ Watched by Evelyn e Lívia 09 May 2021

    Lívia: filme top só não gosto do cedrico 👌🏻
    Evelyn: cedrico te amoooo 😍😍😍😍❤️❤️❤️

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines 2021

    ★★★★½ Watched by Evelyn e Lívia 08 May 2021

    muito bom a trama com o pai e a filha e a representatividade 💕

  • My First Summer

    My First Summer 2020

    ★★★★ Watched by Evelyn e Lívia 30 Apr 2021

    muito bom a gente gostou muito, façam mais 
    🏳️‍🌈💕

  • The Father

    The Father 2020

    ★★★★ Watched by Evelyn e Lívia 24 Apr 2021

    Lívia: achei top o ator merece ganhar
    Evelyn: que tristeza nunca mais vo ser feliz 😭😭😭😭

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In 2011

    ★★½ Watched by Evelyn e Lívia 14 Apr 2021

    Nota ruim pq a Lívia nao gostou

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.