Ora has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jane Eyre

Jane Eyre

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Jane Eyre

Jane Eyre

1997
×
★★
Edit this entry  
29
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
24
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Kings Row

Kings Row

1942
×
★★★
Edit this entry  
05
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry