Sort by

Alex has logged 260 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Music

Night Music

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Ice

Black Ice

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run Ricky Run

Run Ricky Run

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry