Alex has logged 29 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry