Alex has logged 246 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minions

Minions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry