Alex has logged 39 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Italian

The Italian

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
18
Primer

Primer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
Process Red

Process Red

1966
×
Read the review Edit this entry  
08
Lemon

Lemon

1969
×
Read the review Edit this entry  
07
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
05
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
05
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Edit this entry  
04
XX

XX

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry