Sort by

Alex has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Edit this entry  
25
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
22
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Edit this entry  
20
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
Edit this entry  
30
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
Edit this entry  
21
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
Edit this entry  
10
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Body Bags

Body Bags

1993
×
Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
1922

1922

2017
×
Edit this entry  
28
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
Edit this entry  
27
78/52

78/52

2017
×
Edit this entry  
27
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
Edit this entry  
26
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry