Sort by

orangerful has logged 44 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marshall

Marshall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry