RSS feed for orbit4l

orbit4l has logged 74 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King Kong

King Kong

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slacker

Slacker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L’argent

L’argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Le Cercle rouge

Le Cercle rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Immortals

Immortals

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry