Gabby has logged 731 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Making of Tampopo

The Making of Tampopo

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Campus Special Investigator Hikaruon

Campus Special Investigator Hikaruon

1987
×
★½
Edit this entry  
30
Call Me Tonight

Call Me Tonight

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat Vision and Jack

Heat Vision and Jack

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Zero to One

From Zero to One

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
2LDK

2LDK

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two If by Sea

Two If by Sea

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Royal Christmas Ball

A Royal Christmas Ball

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas on Holly Lane

Christmas on Holly Lane

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Twister

Christmas Twister

2012
×
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Story of the Faithful Wookiee

The Story of the Faithful Wookiee

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Potion No. 9

Love Potion No. 9

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas on Chestnut Street

Christmas on Chestnut Street

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Christmas Connection

Christmas Connection

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Very Merry Bridesmaid

A Very Merry Bridesmaid

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Yakuza Princess

Yakuza Princess

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joel Mchale: Live from Pyongyang

Joel Mchale: Live from Pyongyang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry