originalvisual has logged 18 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scorpio Nights 2

Scorpio Nights 2

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
Scorpio Nights

Scorpio Nights

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry