RSS feed for Oriana

Oriana has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hollywood

Hollywood

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
1BR

1BR

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Chase

The Chase

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boat

The Boat

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry