Orla has logged 374 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Legend of Barney Thomson

The Legend of Barney Thomson

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wound

The Wound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry