Orla has logged 265 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fireflies Are Gone

The Fireflies Are Gone

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★½
Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Video Dating Tape

Video Dating Tape

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
Edit this entry  
26
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Supa Modo

Supa Modo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cream

Cream

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Out of Blue

Out of Blue

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry