Sort by

Orla has logged 320 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★
Edit this entry  
27
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder in Big Horn

Murder in Big Horn

2023
×
★★
Edit this entry  
26
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
There There

There There

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sr.

Sr.

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Angry Annie

Angry Annie

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Twins

The Silent Twins

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No Exit

No Exit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
10
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Etlinisigu'niet (Bleed Down)

Etlinisigu'niet (Bleed Down)

2015
×
Edit this entry  
08
The Colony

The Colony

2007
×
Edit this entry  
08
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
Edit this entry  
08
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
National Theatre Live: Prima Facie

National Theatre Live: Prima Facie

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Pro Pool

Pro Pool

2022
×
Edit this entry  
04
Mimine

Mimine

2021
×
Edit this entry  
04
Memory Lanes

Memory Lanes

2021
×
Edit this entry  
04
When the LAPD Blows Up Your Neighborhood

When the LAPD Blows Up Your Neighborhood

2022
×
Edit this entry  
04
Fish Head

Fish Head

2021
×
Edit this entry  
04
Hanging On

Hanging On

2021
×
Edit this entry  
04
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
Papercut

Papercut

2022
×
Read prior review Edit this entry  
27
A Fox in the Night

A Fox in the Night

2022
×
Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
Edit this entry  
25
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
22
The Smell of Cut Grass

The Smell of Cut Grass

×
Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
Your Very Good Health

Your Very Good Health

1948
×
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Swearing Jar

The Swearing Jar

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry