Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marebito

Marebito

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Vision

Night Vision

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sideshow

Sideshow

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Metamorphosis : The Alien Factor

Metamorphosis : The Alien Factor

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Gorgo

Gorgo

1961
×
Read the review Edit this entry  
13
After Midnight

After Midnight

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Detention

Detention

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vampire

The Vampire

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Viy

Viy

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead of Night: A Darkness at Blaisedon

Dead of Night: A Darkness at Blaisedon

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horror in the High Desert

Horror in the High Desert

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
YellowBrickRoad

YellowBrickRoad

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Challenge for Robin Hood

A Challenge for Robin Hood

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eegah

Eegah

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead of Night

Dead of Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hill and the Hole

The Hill and the Hole

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ghost of Sierra de Cobre

The Ghost of Sierra de Cobre

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Mansion

Ghost Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredible Petrified World

The Incredible Petrified World

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The College Girl Murders

The College Girl Murders

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Cross

X-Cross

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Running Out of Time 2

Running Out of Time 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Call

The Call

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wax

Wax

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monster from Green Hell

Monster from Green Hell

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry